Moda na wełnę nie minie, a to dzięki jej właściwości. Każdy, kto miał przyjemność posiadać sweter czy bluzę z wysokiej jakości wełny z pewnością się z nami zgodzi. W sklepach, które sprzedają masowej produkcji odzież nie znajdziesz ubrań z 100% naturalnej wełny. Tych, którzy posiadają odzież z wysokiej jakości naturalnej wełny, nie trzeba do niej przekonywać. Doskonale znają walory naturalnej wełny.

Jakie są walory naturalnej wełny?

Wełna ma liczne walory, dlatego jest tak popularna wśród osób ceniących sobie wysokiej jakości produkty. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • w pełni naturalna i biodegradowalna;
  • nie pochłania zapachów;
  • zapewnia doskonałą izolację termiczną;
  • przyspiesza leczenie, dodatkowo posiada działanie antybakteryjne i antygrzybiczne;

walory naturalnej wełny, bluza, kurtki i płaszcze wełniane

Puszystość i delikatność wełny

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego wełniane produkty są takie puszyste i miłe w dotyku? Sekret tkwi w strukturze. Za puszystość odpowiada duża sprężystość włókna.  Dzięki swojej budowie posiada duże odprężenie oraz tzw. karpikowatość (pofałdowanie). Dodatkowo puszystość decyduje o dużej ilości powietrza oraz jego sposobie przepływu przez dzianinę. W efekcie ma to zasadnicze znaczenie dla dobrej izolacji cieplnej.  Zapewnia to przyjemne odczucia przy kontakcie za skórą.

Mit o gryzącej wełnie?

Prawda jest taka, że współcześnie wykonane dzianiny z wełny są niezwykle delikatne w dotyku. Zawdzięczamy to najnowszym technologiom obróbki tkackiej nici wełnianej. Na delikatność wełnianej tkaniny wpływa również jakość pozyskiwanego runa. Stara technologia obróbki nici i źle pozyskiwane runo utrzymują mit, że wełna „gryzie”, czyli drażni nieprzyjemnie skórę.

Ciepło, cieplej, najcieplej w odzieży wełnianej od Alwero

Spośród włókien naturalnych wełna posiada jeden z najniższych współczynników przewodnictwa ciepła. Oznacza to, że świetnie izoluje ciało od zimnego otoczenia, a także od nadmiernie ciepłego – dlatego właśnie galabije arabskie wykonane są z wełny. Dodatkowo podczas pochłaniania i kondensacji pary wodnej umożliwia wyzwalanie ciepła zwanego „ciepłem absorpcji”, czyli ilości kalorii wyzwolonych podczas wchłonięcia 1 grama wody. Dzięki tej szczególnej reakcji, dochodzi do podniesienia temperatury włókna wełnianego, dlatego umożliwia to szybsze parowanie wchłoniętej wody. To wszystko sprawia, że wełna wygrywa tutaj konkurencję z włóknami bawełny, jedwabiu czy też wiskozy.

Higroskopijność – walor naturalnej wełny

Wełna posiada dużą higroskopijność tj. zdolność do wchłonięcia dużej ilości wody tj. potu. Oznacza to, że wełna doskonale chroni nas przed wilgocią. Dodatkowo wełna nie przejmuje zapachu, dzięki czemu ubrania pozostają przez długi czas świeże. Nie wymagają częstego prania tak jak w przypadku bawełny.

Wełna hamuje rozmnażanie się bakterii i grzybów

Naturalne włókno wełniane posiada dużą zdolność do samooczyszczanie. Dodatkowo mają działanie antybakteryjne i antygrzybiczne.  Dzieje się tak, ponieważ zawierają naturalny tłuszcz zwany lanoliną, który nadaje wełnie pożądaną elastyczność i ma właściwości hamujące rozmnażanie się bakterii oraz powstrzymuje rozwój roztoczy co jest niezwykle ważne dla alergików.

Sprawdź produkty wełniane marki Alwero

Sklep Internetowy Alwero