Wełna świetnie sprawdza się w każdych warunkach. Za swoje właściwości każe nam się jednak odwdzięczyć właściwym traktowaniem. Pranie ubrań z wełny wymaga innych parametrów niżeli odzieży bawełnianej. W jaki sposób powinniśmy ją pielęgnować, by jak najdłużej pozostała piękna?

Pranie ubrań z wełny – jak zadbać o wełnianą odzież?

Przed przystąpieniem do prania wełny lub jej czyszczenia trzeba przeczytać informacje zawarte na etykietce, zapinamy również guziki i opróżniamy kieszenie. Wełny nie suszymy na kaloryferze, słońcu czy na sznurku. Wełnę możemy prać na trzy sposobyw pralce, ręcznie lub oddając do pralni chemicznej. Wiele osób boi się prać wełnę w pralce, ponieważ wymaga ona właściwego traktowania. Jeśli zdecydujemy się na pranie wełny w pralce, należy upewnić się, że temperatura wody podczas płukania jest taka sama jak podczas prania. Wynika to z faktu, że wełna nie lubi bowiem skoków temperatur. Powinniśmy pamiętać o wyborze programu dla delikatnych tkanin i bez wirowania. Piorąc wełnę ręcznie unikajmy tarcia jej. Pierzemy ją w letniej wodzie uciskając ją, mocniej zapierając jedynie ewentualnie poplamione miejsca. Używamy specjalnie do tego przeznaczonego płynu. Wełny nie wirujemy i nie wykręcamy. Nadmiaru wody pozbywamy się zawijając ją w ręcznik i uciskając. Mokra wełniana odzież łatwo się rozciąga i niszczy, dlatego należy ją suszyć na płasko.

pranie ubrań z wełny, odzież wełniana, płaszcze wełniane, kurtki wełniane, bluzy wełniane

Ubrania z wełny nie wymagają częstego prania

Wełna lubi rzadkie pranie, posiadane przez nią właściwości do samooczyszczania sprawiają, że trudno ją zabrudzić, a brud nie wnika głęboko. Dlatego często wystarczy ją po prostu wywietrzyć, na przykład wywieszając ją na balkonie. Jeśli nie chcemy prać ubrań z wełny samodzielnie, możemy oddać ją do pralni chemicznej. Dzięki temu będziemy pewni, że wełna nie ucierpi. Pamiętajmy też, że wełna ma działanie antybakteryjne, dlatego kurz, brud i wilgoć rozkładają się na powierzchni materiału nie wnikając głęboko we włókna. Dlatego wiele zabrudzeń możemy strzepać.