Wskutek wyróżniającej się ciepłochronności włókien wełnianych, zdolność do utrzymywania równej temperatury ciała ludzkiego przez odzież wełnianą jest największa. Budowa komórkowa i właściwości wełny tzn. karbikowatość, złe przewodnictwo termiczne oraz puszystość powierzchni włókien wełnianych przyczyniają się do utrzymania wokół wyrobu dużej ilości powietrza – co spełnia rolę dobrego izolatora.

Dzięki zdolnościom do regenerowania ciepła odzież bądź okrycia wełniane utrzymują swoją temperaturę gdy przemieszczamy się z atmosfery suchej i ciepłej do wilgotnej i zimnej. Przykład: garnitur wełniany ważący około 1,5 kg przeniesiony z pomieszczenia suchego i ciepłego do wilgotnego i zimnego wytworzy niemal natychmiast tyle ciepła ile oddaje ciało ludzkie w ciągu godziny.

Cykliczna absorpcja (przyjmowanie) i desorpcja  (oddawanie) wody sprawia, że włókno zmienia swoją sztywność w przypadku kontaktu ze skórą i wywołuje zróżnicowaną delikatną i zarazem niespecyficzną mechaniczną stymulację powierzchownych receptorów nerwowych. Wyroby z włókien wełnianych zawierają lanolinę, naturalny tłuszcz (wosk) wytwarzany przez gruczoły skórne owiec, zwłaszcza rasy merynos. Lanolina wraz ze zdolnością wchłaniania wody nadaje wełnie pożądaną elastyczność, czyli zapobiega sztywności włókien.

Szczególne właściwości wyrobów wykonanych z dzianin wełnianych, ich zdolność do regeneracji ciepła przeciwdziałającego zmianom temperatury, termochronność, przy kontakcie ze skórą niemalże natychmiastowe wywoływanie odczucia ciepła, znacząco oddziałuje na mechanizmy termoregulacyjne w czasie snu i tym samym wpływa na jakość snu. Znaczenie snu dla zdrowia jest ogólnie znane. Podczas głębokiego snu wzrasta poziom melatoniny należącej do przeciwutleniaczy, które chronią przed chorobą nowotworową zwalczając tzw. wolne rodniki. U pacjentów cierpiących na bezsenność odnotowuje się dwa razy więcej chorób somatycznych. Bezsenność jest jedną z przyczyn epidemii cukrzycy, nadciśnienia i zmniejszonej odporności na infekcje.

Na znaczenie izolacji termicznej odzieży u małych dzieci śpiących na dworze w warunkach zimowych zwraca uwagę zespół badaczy z Institute of Health Sciences, University of Oulu z Finlandii. Niedostatek komfortu cieplnego spowodowany złą izolacyjnością odzieży  powodował skrócenie snu.

W porównaniu z powszechnie używanymi tekstyliami (swetry, skarpety, koce), ilość włókien w dzianinie na 1mm2 znacznie lepiej – w szerszym zakresie – przy kontakcie ze skórą stymuluje zakończenia czuciowe wrażliwe na bodźce mechaniczne. Tego rodzaju stymulacja wywołuje reakcje uspokajające, nasenne i tłumi odczucia bólowe. Dowodem na występowanie tego rodzaju oddziaływań jest znana, odruchowa potrzeba dotyku (przykładania rąk, delikatnego pocierania) w bolesnym miejscu na ciele. W masażu leczniczym tego rodzaju reakcje uzyskuje się stosując „technikę głaskania”. Mechaniczne oddziaływanie na skórę, chociaż w małym zakresie dotyczy także ukrwienia skóry w trakcie użytkowania. Poprzez zachowanie odpowiedniej, nie drażniącej szorstkości dzianiny wełnianej  w skutek przemieszczania się skóry poprzez efekt tarcia wytwarza się dodatkowe ciepło. Ponadto, tego rodzaju mikromasaż prowadzi do uaktywnienia neurohormonów, które na drodze chemicznej poprawiają powierzchowny przepływ krwi i podnoszą temperaturę  skóry nasilając tym samym termiczną i ciepłochronną właściwość dzianin i koców wełnianych.

Wyroby z dzianin wełnianych doskonale nadają się do przedłużenia efektu cieplnego wywołanego zabiegami fizjoterapeutycznymi, których celem jest uzyskanie końcowego przegrzania tkanek (po masażu, kąpieli wodnej, naświetlaniu, po borowinach, okładach parafinowych itp.). Produkty wykorzystuje się również przed ćwiczeniami ruchowymi – przygotowanie tkanek do ćwiczeń – a także po ich zakończeniu zwiększając efekt terapeutyczny.