O wełnie słyszał każdy, czy jednak wszyscy jesteśmy w stanie wymienić jej odmiany? Z czego wynika tak duża różnica pomiędzy odmianami wełny? Dlaczego każdy o niej mówi i coraz więcej osób poszukuję produktów z niej wykonanych?

Wełna to nic innego, jak sierść owiec, jeśli mamy do czynienia z inną jej odmianą, wtedy na metce znajdziemy stosowny dopisek, który upewni nas, że mamy do czynienia z wełną wielbłądzią lub kozią. Za najbardziej wartościową wełnę uważa się wełnę z merynosów, natomiast za najcenniejszą, wełnę z kóz kaszmirskich. Jednak bez względu na pochodzenie wełna ceniona jest ze względu na swoje właściwości, które warto przypomnieć.

Właściwości wełny

Wełna to materiał, który zapewni nam ciepło podczas zimy, zaś chłód w czasie lata. Dodatkowo odznacza się też dobrą izolacyjnością. Wełna także separuje wilgoć od skóry, co zawdzięcza wysokiej higroskopijności. Dzięki pochłanianiu wilgoci, nawet przy wysokiej wilgotności nie będziemy tego odczuwać, ponieważ wilgoć jest separowana od naszej skóry. Na dodatek wełna nie gniecie się i wolno się brudzi. Jest też odporna na wysoką temperaturę.

Naturalna wełna z owiec

Wełna owcza – jeśli na metce znajdziemy wyłącznie napis – wool, to znak, że mamy do czynienia z wełną owczą, wełna ta pochodzi zazwyczaj od owcy domowej. Jeśli dodatkowo znajdziemy dopisek virgin – wtedy spodziewać możemy się, że jest to wełna dziewicza, którą sygnowane są wyroby, w skład których wchodzi przynajmniej 30 procent wełny pochodzącej z pierwszego strzyżenia jagniąt.

Merino – odmiana wełny z owiec

Merino – ten rodzaj wełny odróżnia od innych grubość i długość. Jej włókna są zazwyczaj dłuższe niż pozostałe włókna wełniane oraz wyjątkowe sprężyste, dzięki czemu ta wełna prawie się nie gniecie. Dodatkowo są one wyjątkowo cieniutkie, a co za tym idzie bardzo miękkie i przez to nie gryzą. Dzięki ciepłu i pochłanianiu wilgoci często używa się jej do produkcji bielizny termicznej. Pozyskiwana jest ona od owiec rasy hiszpańskiej, hodowanych głównie w Australii i Nowej Zelandii.

Wełna od kóz kaszmirskich – kaszmir

Kaszmir – to wełna z kóz kaszmirskich, najdroższa na świecie. Jest wyjątkowo miękka, a jej włókna charakteryzuje połysk. Jest również delikatna w dotyku. Kaszmir zwykło dzielić się na dwa gatunki – ten drugi jest tańszy i powstaje z pozostałych, bardziej twardych włókien, przez co jest mniej przyjemny w dotyku. Tkaniny wykonane z kaszmiru są lekkie i pięknie się układają. Jej cena w dużej mierze uzależniona jest od jej pochodzenia, pozyskuje się ją z kóz kaszmirskich, które żyją głównie w Mongolii i Himalajach, jedno zwierzę jest w stanie dostarczyć niewiele ponad 150 gramów puchu kaszmirskiego, zaś hodowla tych kóz możliwa jest wyłącznie w klimatach wysokogórskich.

Naturalna wełna od kozy angorskiej – moher

Moher także pochodzi z wełny kóz, są to kozy angorskie. Włókna moheru są zakręcone i cechuje je połysk. Tkaniny wykonane z moheru charakteryzuje miękkość i delikatność. Niestety tkaniny wykonane z tego włókna mogą ulec sfilcowaniu oraz zmienić kształt. Dlatego często używa się go jako dodatku do innych materiałów.

Wełna angora z królika

Angora – wbrew nazwie, wełny tej nie uzyskuje się z kozy angorskiej, angora to nazwa wełny pozyskiwanej z królika angorskiego. Charakteryzuje ją delikatność, lekkość, sprężystość oraz puszystość. Ubrania wykonane z tej wełny są lekkie i naturalnie włochate.

Odzież i akcesoria z naturalnej wełny od Alwero

Dzięki nowej technologii tkackiej, możemy cieszyć się z dobrodziejstw jakie niesie nam wełna na wiele sposobów. Aktualnie to nie tylko dziergane swetry wełniane, ale znacznie więcej. Jesteśmy miłośnikami tej dzianiny, dlatego specjalizujemy się w produkcji odzieży i akcesoriów wełnianych. Cenimy ten materiał nie tylko za jego liczne zalety, ale również za możliwość zbliżenia się do natury.

W naszej ofercie znajdziesz:

  • kamizelki i bluzy;
  • poncza, kurtki i płaszcze;
  • szaliki, czapki i rękawiczki;
  • ocieplacze medyczne;
  • koce, pościel i kołdry;
  • śpiwory, legowiska dla zwierząt i wiele innych;
Jeśli chcesz poczuć zalety, które niesie ze sobą wełna, wypróbuj już dzisiaj produkty marki ALWERO.

oficjalny sklep ALWERO